BD Kořenského

Brno – Řečkovice

Stavební parcela o rozloze 450 m² se nachází v městské části Brno-Řečkovice na nároží ulic Kořenského a Sibiřská. Okolní zástavbu na východní stranu tvoří převážně rodinné domy nejčastěji situované do řadové zástavby. Na západě parcela sousedí s rozptýlenou zástavbou bytových domů a souvisejících staveb. Parcela určená pro stavbu vznikla rozdělením zahrady stávajícího rodinného domu, která je pro objekt příliš rozsáhlá.

Navržený objekt BD doplňuje charakter blokové zástavby, jež je hlavním městotvorným prvkem a současně tvoří přechod mezi rodinnou a bytovou zástavbou.

Objekt je situován jako samostatně stojící stavba, která svým rozsahem mírně přesahuje parametry rodinného domu a svým vzhledem se mu blíží. Poslední čtvrté podlaží je ustoupené a při pohledu z ulice i dvora opticky snižuje celkovou výšku domu. Dům je navržený jako částečně podsklepený čtyřpodlažní objekt, kdy každé nadzemní podlaží obsahuje jednu bytovou jednotku.

Společenské zóny bytů jsou orientované jihovýchodním směrem do vnitrobloku, jsou zde navrženy velké lodžie jako součást obývacího pokoje s kuchyní. Na severozápadní stranu směrem do ulice jsou orientovány některé pokoje a zázemí. Byt v posledním podlaží má ze všech místností přístup na velkorysé terasy.

Pří návrhu bylo kalkulováno s nízkoenergetickým standardem domu, v suterénu jsou umístěna tepelná čerpadla pro vytápění objektu z obnovitelných zdrojů.

MístoBrno – Řečkovice
Rok2017
ProgramBytový dům se čtyřmi byty
StatusProjekt (DUR)
Velikost650 m²
TýmIng. arch. Daniel Kuda,
Ing. arch. Martin Kabát